NewGeneration.Team-Talk.Ro
wWw.SpeedWay.Ro

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

NewGeneration.Team-Talk.Ro
wWw.SpeedWay.Ro
NewGeneration.Team-Talk.Ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cea mai buna echipa de fotbal din Europa

2 participanți

In jos

Cea mai buna echipa de fotbal din Europa Empty Cea mai buna echipa de fotbal din Europa

Mesaj  tyba Mar Iul 05, 2011 4:04 am

Aici veti posta dupa parerea voastra care e cea mai buna echipa din Europa si daca puteti, puneti niste realizari ale acesteia...
Mie mi se pare ca din Germania echipa cea mai buna este Dortmund...Wink
tyba
tyba

Mesaje : 117
Reputatie : 1
Data de inscriere : 23/06/2011
Varsta : 29
Localizare : Romania, Suceava

Sus In jos

Cea mai buna echipa de fotbal din Europa Empty Re: Cea mai buna echipa de fotbal din Europa

Mesaj  Razvan Mar Iul 05, 2011 4:14 am

FC Barcelona



Futbol Club Barcelona , de asemenea, cunoscut sub numele de Barcelona şi familiar ca Barça, este un club de fotbal , cu sediul la Barcelona , Spania . Ei joacă în La Liga , şi sunt una dintre cele doar trei cluburi care nu au fost niciodată retrogradate, impreuna cu Athletic Bilbao şi rivala Real Madrid .
Fondată în Ball Club Barcelona în 1899 de către un grup de fotbalisti elveţian , engleză şi spaniolă condusă de Joan Gamper , clubul a devenit un simbol al culturii prin urmare, motto-ul "Barca nu e doar o echipa" . Barça imnul oficial este " Cant del Barca ", scris de Jaume Picas şi Josep Espinàs Maria . Spre deosebire de multe alte cluburi de fotbal , suporteri proprii puteau şi să opereze la Barcelona. Acesta este cel mai bogat club de fotbal doilea în ceea ce priveşte veniturile, cu un raport anual de cifra de afaceri de € 398 milioane. Clubul are o rivalitate de lungă durată cu Real Madrid , iar meciurile dintre cele doua echipe sunt denumite în continuare " El Clasico ".
FC Barcelona este clubul de al doilea cel mai de succes în fotbalul spaniol în ceea ce priveşte total de trofee, dupa ce a castigat 21 titluri La Liga, un record 25 Cupe spaniolă , 9 Cupe Super spaniolă şi 2 Cupe League . De asemenea, este unul din cluburile cele mai de succes din fotbalul european, având câştigat 11 competiţii UEFA . Acesta este singurul club european care a jucat fotbal continental în fiecare sezon din 1955. În 2009, Barcelona a devenit primul club din Spania să câştige tripla format din La Liga , Copa del Rey , şi Liga Campionilor . In acelasi an, ea a devenit, de asemenea, clubul de fotbal pentru prima dată să câştige şase din şase concursuri într-un singur an, completand astfel sextuple , care cuprinde înalte menţionate anterior şi Supercupa Spaniei , UEFA Super Cup şi Campionatul Mondial al Cluburilor .


Ultima editare efectuata de catre Razvan in Mar Iul 05, 2011 4:25 am, editata de 2 ori
Razvan
Razvan

Mesaje : 87
Reputatie : 1
Data de inscriere : 24/06/2011
Varsta : 28
Localizare : Suceava

Sus In jos

Cea mai buna echipa de fotbal din Europa Empty Re: Cea mai buna echipa de fotbal din Europa

Mesaj  tyba Mar Iul 05, 2011 4:16 am

aici ai dreptate ca Barcelona e cea mai buna echipa din ultimii ani....sa traiasca "extraterestrii" cheers
tyba
tyba

Mesaje : 117
Reputatie : 1
Data de inscriere : 23/06/2011
Varsta : 29
Localizare : Romania, Suceava

Sus In jos

Cea mai buna echipa de fotbal din Europa Empty Re: Cea mai buna echipa de fotbal din Europa

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum